Michał Itrich „Jeziora na skraju wyschnięcia” 🌊
Cieplejsze i bardziej suche środowisko spowodowane zmianami klimatycznymi przyspiesza wysuszanie. Zasadniczo wszystko staje się bardziej spragnione, a ekosystem staje się jeszcze bardziej obciążony, powodując mniejsze spływy śniegu i deszczu do rzek i strumieni.
Bardzo ważnym, aczkolwiek często pomijanym procesem odpowiedzialnym za zanik jezior jest proces wypłycania (definiowany jako zmniejszenie zasobów wód, a nie wyłącznie zmniejszenie ich powierzchni).
Autor skrupulatnie omawia bilans wodny jezior, przyczyny i skutki obniżania poziomu wody w jeziorach, konsekwencje zdrowotne i gospodarczo-ekologiczne, czy historie jezior, które wysychają w wyniku zmian klimatycznych i rosnącej intensywności działalności człowieka.
Do grudnia 2015 r. jezioro Poopó całkowicie wyschło z powodu połączenia suszy zaostrzonej przez zmianę klimatu, gromadzenie się osadów spowodowanych przez lokalny przemysł wydobywczy.
Jeziora w regionach bardziej wilgotnych są obiektami stosunkowo trwałymi, ale jeziora w regionach suchszych mogą być mniej stabilne, a zatem bardziej wrażliwe na zmiany opadów z sezonu na sezon oraz na pobór wody w wyniku działalności człowieka.
Jezioro Urmia znajduje się w Iranie i jest jednym z największych jezior na Bliskim Wschodzie. Niestety jezioro przykuło uwagę ze względu na wysychanie i katastrofalne skutki tego procesu. Całkowite wyschnięcie jeziora Urmia będzie ogromną katastrofą dla Iranu, a przede wszystkim dla ludności północno-zachodniej części kraju.
Międzynarodowi specjaliści medycyny pracy w regionie Jeziora Aralskiego stwierdzili, iż poziom zdrowia i jakość życia są na niskim poziomie i wciąż się pogarszają.
Przydatna lektura na otaczający nas problem. Polecam zapoznać się z jej treścią. 😉
Ciekawostka poza lekturą:
W 2016 roku problem wysychania jeziora Urmia stał się znany na całym świecie dzięki publikacji postu na Instagramie aktora Leonardo DiCaprio.
#współpracareklamowa
Reklama z Wydawnictwem NowoCzesne
Komentarze
Prześlij komentarz