Witajcie wieczorową porą 🌃
Zapraszam Was na wywiad z autorką mojego patronatu. „Upiorak” to książka przepełniona miejskimi legendami z domieszką obyczaju. Izabela Bucka opowiada o inspiracji, historii, emocjach związanych z powieścią, spotkaniu autorskim na Targach Książki w Poznaniu, ale również możecie się dowiedzieć jak spędza dzień wolny od pisania. 😊
🌿
1. Książka „Upiorak”, tak jak i debiut „Ale mnie strzeż od wszelkiego złego” są inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Czy taki był pierwotny zamysł?
Tak. „Ale mnie strzeż…” opowiada o akcji t4, wymordowaniu przez Niemców w czasie II wojny światowej pacjentów szpitali psychiatrycznych. To bardzo mało znana historia. Skupiłam się na wydarzeniach, które miały miejsce w Warcie w 1939 i 1940 roku. Natomiast w „Upioraku” wydarzenia historyczne, m.in. bitwa pod Łodzią w 1914, czy morderstwa tzw. wampira z Gałkówka, są jedynie inspiracją, odniesieniem i tłem dla historii współczesnej.
2. Mam rozumieć, że jest Pani miłośniczką historii?
Interesuje mnie historia, ale nie wielkie wydarzenia, a raczej lokalne historie i ich wpływ na losy jednostek, uwikłanie zwykłych ludzi w dramatyczne zdarzenia, na które nie mają wpływu. Interesuje mnie historia ujęta we wspomnieniach rodzinnych, opowieściach lokalnych, kryjąca się w budynku czy innym miejscu, np. lesie, zaklęta w przedmiocie z przeszłości.
3. W „Upioraku” czuć przejmującą grozę. Czy pisząc tę książkę nie odczuła Pani dreszczyku emocji?
Zawsze odczuwam emocje, kiedy piszę opowieść. Testuję je na sobie samej. Tę historię także tak kształtowałam, by klimat strachu, napięcie, lęk bohaterów był autentyczny i udzielał się czytelnikowi. Szczególnie ważne były dla mnie fragmenty o upioraku, o jego stanach psychicznych, świadomości czy nieświadomości.
4. Jak się Pani czuła na Poznańskich Targach Książki?
Atmosfera targów jest zawsze wyjątkowa. To takie święto książki, okazja by poznać czytelników, wydawców, innych pisarzy. No i zmotywować się do dalszej pracy, nabrać wiary, że jeszcze są ludzie, którzy czytają książki i kochają je.
5. Czy dalszą twórczość planuje Pani w podobnym klimacie?
Lubię klimat thrillera, ale nie potrafię ominąć w swoich opowieściach wątków obyczajowych, historycznych i psychologicznych. Połączenie różnych gatunków, a także wprowadzenie elementów magicznych czy nawet ludowych, wzbogaca opowieść, warunkuje losy bohaterów i komplikuje je. Dzięki temu czytelnicy mogą odnaleźć tu ulubione klimaty książkowe.
6. Jak Pani spędza zwykły dzień?
Na codzień prowadzę zwykłe, zawodowo-rodzinne życie. Pracuję w mieście, w szkole, a potem odpoczywam w otoczeniu przyrody, ponieważ mieszkam w niedużej wsi pod lasem, w takich Szumilaskach 😁🌲🌲🌲
Oczywiście codziennie staram się znaleźć czas na napisanie choćby linijki czy strony opowieści, która właśnie siedzi w mojej głowie.
🌿
Książkę można zamówić na różnych księgarniach internetowych i stronie Wydawnictwa.
Pozycję „Ale mnie strzeż od wszelkiego złego” można znaleźć na Legimi. ☘️
#wywiad #interview #izabelabucka #upiorak #wydawnictwofeniks #alemniestrzeżodwszelkiegozłego #books #czytampolskichautorów #polskiautor #legenda #historia #polskaksiążka #ciekawostkiczytelnicze
Komentarze
Prześlij komentarz